“Вибране” Тараса Франка

Гарна новина для всіх, кому цікаві Франко та його родина.

Перед самим Великоднем в Івано-Франківську побачило світ нове видання з серії «Галицька бібліотека»:

Тарас ФРАНКО. Вибране / Тарас Франко ;

упорядники Євген Баран, Наталя Тихолоз. —

 • Том 1. — Івано-Франківськ: Видавець Сеньків М.Я., 2015. — 964 с.;
 • Том 2. — Івано-Франківськ: Видавець Сеньків М.Я., 2015. — 760 с.

* * *

13062989_226262341073266_3230706995652156103_o

Тарас Франко – вояк австрійського війська. Фото 1916 р.

Із вступного слова “Від упорядників”:

Тарас Іванович Франко (9 березня 1889–13 листопада 1971), другий син в родині Івана Яковича Франка, відомий знавець класичної філології, перекладач з античної літератури, дослідник творчості свого батька.

На долю Тараса Франка випало багато випробувань, одне із найскладніших – бути сином українського генія. Він з честю справився із цією нелегкою ношею. Студент класичної філології Львівського університету, український січовий стрілець, учитель, автор першого посібника з історії римської літератури українською мовою, дослідник і популяризатор творчості Івана Франка.

Перші твори Тараса Франка вийшли друком ще за життя батька у 1913 році: «На крилах гумору», «З чужої левади», «Старе вино в новім місі» (1913), а останнє прижиттєве видання, брошурка «У мандрівці століть» з передмовою Бориса Тена, вийшло 1969 року. Склалося так, що всі ці книги не перевидавалися.

У цьому виданні упорядники подають найповнішу творчу, наукову, спогадову й епістолярну спадщину Тараса Івановича Франка (художні твори, наукові та науково-популярні дослідження, статті, повідомлення, рецензії, відгуки, мемуаристика, епістолярна спадщина). У додатках уміщуємо спогади про Тараса Франка.

Перед читачами постане величезний доробок людини неймовірно талановитої і працелюбної, гідного сина свого геніального батька.

* * *

Із передмови Наталі ТИХОЛОЗ “ПРОФІЛІ І МАСКИ ТАРАСА ФРАНКА”:

13063009_226261634406670_5354148042991444469_o

Упорядниця видання Наталя Тихолоз разом із Роландом Франком, сином Тараса Франка та онуком Івана Франка.

Був надзвичайно схожий на батька, так що навіть позував малярам до портретів… Успадкував від Івана Франка високе чоло і блискучий інтелект, шляхетність натури і доброзичливість, гумористичну вдачу і позитивне життєставлення… А попри це зізнавався: «Я до батька нітрохи, нічим не подібний, хоча й бажав би». Не любив, коли йому нагадували про славне походження: «…заслуги і гріхи батьків не переносяться на дітей. Що я <…> син Івана Франка – чистий припадок, і я нітрохи не претендую на які-небудь згляди з цього титулу. Сам ніде й ніколи тим не афішуюся, не люблю, коли мене другі так представляють». Приналежність до славетної династії завжди накладає нелегкий тягар повинностей, вимагає від її репрезентантів певної еталонності, «взірцевості» поведінки та беззастережної вірності «родовим» традиціям. А обов’язки представника великого роду Тарас Франко сповнював ретельно. Не любив користуватися привілеями. Був повноцінною творчою особистістю. «Що маю, тим я власній завдячую праці», – писав у листі до Івана Калиновича. Понад усе, всупереч обставинам хотів іти власним шляхом і залишатися собою…

 

…Справжній український інтелігент, Тарас Франко змушений був маскувати свої патріотичні переконання в умовах тоталітарної системи. Можливо, саме тому його талант ученого-філолога, письменника й перекладача так уповні й не розкрився. Маска лояльного радянського громадянина заслонила правдивий профіль українського патріота-націоналіста, проте не приросла до живого обличчя. Тож, попри все, в умовах політичного гніту та ідеологічного туману, Тарас Франко твердо вірив у майбутнє відродження української нації. Переконана: і наприкінці свого непростого, хоча й плідного життєвого шляху він міг би з упевненістю повторити свої слова з вікопомної статті «По той бік добра і зла» (1922): «Під гук гармат збудилася Україна, шляхом еміграції, перемішання й обопільного впливу дністрян і дніпрян виковується єдність нації, сильніша від паперової злуки Станиславова з Києвом. Політична незалежність, що мусить швидко прийти, затвердить тільки й завершить духову незалежність, спільність і громадянську дозрілість нації».

Усі життєві й творчі зусилля гідного сина великого батька були спрямовані на реалізацію цієї високої й шляхетної мети – аби витворити «модерний тип українця, свідомого громадянина, завзятого націоналіста, европейця, практичного й зрівноваженого».

Уособленням такого типу був сам Тарас Франко.

Українець і європеєць.

Сьогодні ми нарешті спромоглися зірвати всі облудні маски і відслонити його чесний, мужній профіль, такий подібний на обличчя його батька – і водночас такий виразний та своєрідний.

 

КОРОТКИЙ ЗМІСТ “ВИБРАНОГО” ТАРАСА ФРАНКА

Том І

І. НАУКОВІ ТА НАУКОВО-ПОПУЛЯРНІ ПРАЦІ

Від упорядників

Профілі і маски Тараса Франка (Н. Тихолоз)

МОНОГРАФІЇ

Нарис історії римської літератури

Історія й теорія руханки

Розвій руханки серед українців

«Лис Микита». Критичний розбір поеми Івана Франка

НАУКОВО-МЕМУАРНА КНИГА «ПРО БАТЬКА»

 

СТАТТІ, ПОВІДОМЛЕННЯ

Наша мова і правопис

По той бік добра і зла

Новіші напрямки української поезії

[Суперечності й недогляди поеми Івана Франка «Лис Микита»]

Про дитячі і юнацькі роки Івана Франка (студія бібліографічна)

Літературно-меморіальний музей Ів. Франка у Львові

Вілла І. Франка у Львові, Понінського, 4

Як виглядала бібліотека Івана Франка

Особиста бібліотека Івана Франка [1951]

Особиста бібліотека Івана Франка [1957]

Місцевості, зв’язані з життям Івана Франка

Нагуєвичі

Іван Франко на селі

Франки в Калущині

Іван Франко у Криворівні

Іван Франко в Карпатських горах

Таємниця Бубнища

Іван Франко як гуморист

Гумор в житті Івана Франка

Іван Франко про Богдана Хмельницького

Титан праці

Кобзар і Каменяр

РЕЦЕНЗІЇ, ВІДГУКИ

 

 

КОМЕНТАРІ

Том ІІ

ІІ. ХУДОЖНІ ТВОРИ

Поезії та переспіви

Збірка «На крилах гумору»

 

 

Зі збірки «Старе вино в новім місі»

 • Пісні Квінта Валерія Катулла
 • Переспіви пісень (од) Квінта Горація
 • Переспіви епіґрамів Марціала

 

 

Зі збірки «З чужої левади»

Латинські соловії

 • Катулл
 • Марціал

 

 

Поет вина й любови

 • Анакреон

 

 

Італійський жартівник

 • Дещо про Беллього

 

 

Збірка «Збиточний Амор»

 

 • Горацій
 • Проперцій
 • Oвiдій

Поезії поза збірками

 

Оповідання

Гуморески та етюди

 

Збірка «Уздовж і впоперек»

 

 

Історичні нариси та апофегми

Збірка «У мандрівці століть»

 

 

ІІІ. МЕМУАРНІ ТА АВТОБІОГРАФІЧНІ ПРАЦІ

Спогади

З Харкова до Львова

Спогади про мого батька Івана Франка

Розмови з батьком

Стежками рідного краю (Спогади про Івана Франка)

Наїзд на Гуцульщину

Страницы жизни (Из воспоминаний об отце)

            Наедине с природой

            Мир странствий

            Докторат

            Покушение

            Юбилей

Одна рисочка

Іван Франко і фізична культура

Франки і спорт

Мойсей епічний

Іван Франко і музика (Напівспогад)

«Не забудь юних днів…» [Спогади про Соломію Крушельницьку]

З дитячої пам’яті [Спогади про Лесю Українку]

Приятелювання із Іваном Франком [Спогади про Володимира Гнатюка]

Батьків побратим [Спогади про Олександра Мишугу]

 Автобіографічні матеріали

 

 

ІV. З ЕПІСТОЛЯРНОЇ СПАДЩИНИ

Листи (1899-1971)

ДОДАТОК

Спогади про Тараса Франка

 

КОМЕНТАРІ

* * *

Богдан Тихолоз про “Вибране” Тараса Франка: 

Скажу відверто: для мене це видання (два томи загальним обсягом майже 2000 сторінок!!!), по-перше, істотно доповнило й збагатило яскравими деталями уявлення про справжнього, живого і вельми симпатичного Івана Франка в його щоденному побуті, родинному околі та невсипущій творчій праці, та, по-друге (що не менш важливо!) – немовби “реабілітувало” постать Франкового сина Тараса, “визволило” його з полону стереотипів.
Не секрет, що Тараса Івановича часом позаочі дехто називав “найгіршим твором Івана Франка” (завжди є охочі позбиткуватися над нащадками великих: мовляв, “природа відпочила…”), ба навіть серед франкознавців його вважали передусім лояльним радянським літературознавцем, який ніби “паразитував” на славі великого батька.
Так от. Свіжоспечене видання переконливо засвідчує, що й перше, й друге – відверта брехня.
Блискучий знавець античності, класичний філолог доброї європейської школи, яскравий репрезентант філологічного методу в літературознавстві, цікавий перекладач, текстолог, талановитий популяризатор класичної спадщини, а поза тим – переконаний патріот (у деяких працях – сливе “інтегральний націоналіст”, який войовничим радикалізмом своїх ідей може подекуди позмагатися з самим Донцовим!), європейський інтелігент з енциклопедичною ерудицією та шляхетними манерами “галицького пана старої дати”, неперевершений жартівник і гуморист у житті і літератури, завзятий “спортовець” і прихильник здорового спосубу життя, ревний оборонець національно-мовних прав українців у зрусифікованому Києві, – ось СПРАВЖНІЙ ТАРАС ФРАНКО.
Кілька книг перекладів, переспівів та дотепних апотегм, цілий корпус листування з видатними сучасниками, жмут жвавих оповідок та колоритних мемуарів, а ще (“цімес” цього видання!) – відновлені за архівними рукописами й машинописами купюровані “крамольні” місця з відомої, проте скаліченої цензурою книги “Про батька”, на моє переконання, становлять інтерес не тільки для франкознавців, а й для всіх, кому небайдужа доля української літератури та культури у ХХ столітті.
Саме на таких джерелах можна побудувати її адекватну візію, не спотворену ані солодкавою глорифікацією, ані умисною демонізацією – обидві ці крайнощі однаково шкідливі й поверхові.
Насамкінець – ложка дьогтю: наклад видання – сміховинний (160 примірників!!!), а вартість комплекту з 2-х томів – щось до півтисячі гривень…
Може, знайдеться хтось, хто зможе колись “повторити” це вартісне видання для ширшого кола читачів. Думаю, такі б знайшлися…

 

Advertisements

2 thoughts on ““Вибране” Тараса Франка

 1. Даруйте, то придбати цей двотомник поки що не можна? Так чи інакше, вітаю упорядників: видання вельми значуще!

  Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s