Творчість

IMG_03_FrankoБагатогранний письменник, учений і громадсько-політичний діяч, Франко щасливо поєднав у своєму психотипі допитливий інтелект мислителя з проникливою інтуїцією митця, фантазію поета зі спостережливістю журналіста, селянську працьовитість із глибокими рефлексіями інтелігента.

Упродовж своєї більш ніж 40-літньої творчої активності Франко надзвичайно плідно працював як оригінальний письменник і перекладач, літературний критик і публіцист, науковець та філософ.

Його творчий доробок, писаний українською (закономірно – переважна більшість текстів), німецькою, польською, російською, болгарською мовами, за приблизними оцінками налічує кілька тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів.

Найповніше досі Зібрання творів Івана Франка у 54 томах (57 книгах) обіймає лише приблизно половину його спадщини. Перші 50 томів було видано за радянського часу (Київ: Наукова думка, 1976–1986); додаткові 51–54 та окремий том купюр вийшли в незалежній Україні (Київ: Наукова думка, 2008–2011).

ZT_50_all

 

ZT_50

 

Це зібрання творів доступне он-лайн (у форматах djvu, pdf):

Франко І. Твори в 50-ти томах+доповнення [У 56-и томах] [djvu, pdf] | Оцифровано Гуртом

https://toloka.to/t27471

http://www.ex.ua/8857530

 

 

Важко віддати перевагу Франкові-письменникові чи Франкові-вченому: адже це нероздільні іпостасі цілісної творчої особистості. Саме тому Франко завжди залишався поетом у науці (вносячи свій гарячий темперамент та багату фантазію у власні наукові дослідження) та вченим у поезії (ретельно студіюючи джерела свого поетичного натхнення, ґрунтовно вивчаючи секрети «творчого ремесла»), а між різними ділянками його творчості існує тісний, нерозривний взаємозв’язок. Очевидно, ці головні грані Франкової спадщини – художню та наукову – варто схарактеризувати ширше.

 

Див. докладніше:

Франко-письменник

Франко-вчений